100-lecie Grupy Polskiej w Stowarzyszeniu Prawa Międzynarodowego (ILA)

W dniach 15-17 listopada 2023 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego odbyły się uroczystości związane z setną rocznicą powstania Grupy Polskiej w Stowarzyszeniu Prawa Międzynarodowego (International Law Association – ILA). Ich zasadniczą częścią była ogólnopolska konferencja naukowa pt. “Uczeni i nauka prawa międzynarodowego w Polsce”, podczas której dyskusji poddano zagadnienie integracji środowiska naukowego prawników specjalizujących się w prawie UE i prawie międzynarodowym.

Reprezentantami Centrum Badań Ustroju UE na obchodach 100-lecia ILA byli prof. Robert Grzeszczak, dr hab. Magdalena Słok-Wódkowska oraz dr Jagna Mucha. W pierwszej kolejności prof. Grzeszczak przedstawił idee Wojciecha Jastrzębowskiego z I połowy XIX w. i ich wartość aplikacyjna dla współczesnej Europy. Następnie dr Mucha wygłosiła referat na temat praw konsumenta w systemie ochrony praw podstawowych w Unii Europejskiej. Profesor Słok-Wódkowska zaś odniosła się w swoim wystąpieniu do kryzysu multilateralizmu w międzynarodowym prawie gospodarczym.

Program konferencji – link.