Relacja z seminarium z dr Wojciechem Zomerskim i dr Michałem Krajewskim 04.03.2025

Relacja z seminarium z dr Wojciechem Zomerskim i dr Michałem Krajewskim 04.03.2025

Kolejne seminarium naukowe za nami! Tym razem przedmiotem dyskusji była monografia dr. Wojciecha Zomerskiego  „W kierunku demokratycznej nauki prawa?. Dogmatyka, edukacja, postanalityczność oraz polemika do niej, przygotowana opublikowana przez dr. Michała Krajewskiego. Serdecznie dziękujemy prelegentom za ciekawe wystąpienia, a sympatyków CUUE zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją z seminarium.


Pełna pasji , na wskroś naukowa dyskusja, o różnych rodzajach niepewności, o cieniach i półcieniach interpretacji prawa, a także o powodach, dla których nauka prawa w Polsce przybiera określoną formę. Punktem wyjścia była monografia dr. Wojciecha Zamorskiego W kierunku demokratycznej nauki prawa? Dogmatyka, edukacja, postanalityczność oraz polemika do niej, przygotowana i opublikowana przez dr. Michała Krajewskiego. Dyskusja dotyczyła także tego, czy styl wielu artykułów dogmatyków wynika bardziej z opisu stosowania prawa niż z naukowej refleksji. To odważna teza, ale stawiam ją z pełną pokorą wobec własnych prób naukowego podejścia do prawa. W seminarium udział wzięli dr Wojciech Zomerski (UWr) i dr Michał Krajewski (EUI, Europejska Rzecznik Praw Obywatelskich).

Główna oś dyskusji dotyczyła tego, czy prawo jest taką samą dyscypliną naukową jak nauki ścisłe. Michał Krajewski twierdził, że tak, akcentując, że ustalenia wszelkich dziedzin naukowych są niepewne i sporne, i że nauka prawa powinna upodobnić się do nauk ścisłych pod względem świadomości własnych ograniczeń metodologicznych, samokrytycyzmu, i ciągłego dążenia do weryfikacji i zwiększania stanu wiedzy. Wojciech Zomerski z kolei argumentował, że choć wszystkie dyscypliny naukowe są do siebie podobne w aspekcie niepewności formułowanych twierdzeń, to kluczowa różnica między naukami różnego typu może tkwić w częstotliwości osiągania konsensusu. W matematyce brak zgody jest rzadkością, w naukach ścisłych występuje, ale nie dominuje, natomiast w prawie to właśnie brak konsensusu jest normą. I właśnie dlatego, prawo przestaje spełniać swoją funkcję, wraz z zapaścią systemu sądowego, powołanego do autorytatywnego przerywania sporów na temat treści prawa.