Konferencja naukowa na UNIVERSITÄT LEIPZIG podsumowująca projekt “Niemcy i Polska w zróżnicowanej Unii Europejskiej”.

W poniedziałek (30.05) odbyła się konferencja naukowa na UNIVERSITÄT LEIPZIG, podczas której zespół pod kierownictwem prof. Roberta Grzeszczaka oraz prof. Pawła Ireneusza Karolewskiego przedstawił wyniki dotychczasowych badań w ramach projektu naukowego “Niemcy i Polska w zróżnicowanej Unii Europejskiej”. Dyskusja skupiła się na zagadnieniach metodologicznych oraz na porównaniu stanowisk niemieckich i polskich partii politycznych co do wizji przyszłości UE.

Dr Thomas Mehlhausen wyjaśnił przyczyny podjęcia badań w zakresie zróżnicowanej integracji oraz koncepcji finalnych UE. Następnie dokonał wprowadzenia do wykorzystanej metodologii, a także klasyfikacji partii politycznych (skala GAL-TAN) oraz koncepcji finalnych UE.

Adrian Wagstyl zaprezentował stanowiska niemieckich i polskich partii politycznych w zakresie dalszej integracji europejskiej. Jako podstawę porównania przyjęto 3 czynniki – preferowana wizja finalna, postulowane reformy w politykach unijnych (tj. dalsza integracja lub renacjonalizacja wybranych obszarów) oraz stosunek do zróżnicowanej integracji.

Dziękujemy wszystkim obecnym za udział w konferencji!
Strona internetowa grantu: https://bit.ly/3zir85M