Konferencja KNP PAN i WPIA UW, pt. „O potrzebie nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, ocena regulacji i praktyki stosowania przepisów po pięciu latach obowiązywania ustawy”.

W imieniu Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, mam przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych do udziału w Konferencji pt.O potrzebie nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, ocena regulacji i praktyki stosowania przepisów po pięciu latach obowiązywania ustawy„.

Temat konferencji ma, dla nas akademików, fundamentalne znaczenie.

Celem konferencji jest poddanie naukowej, eksperckiej ocenie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: ustawa). Pięcioletni okres obowiązywania ustawy prowokuje bowiem już do ogólnych i szczegółowych refleksji nad kształtem i sposobem funkcjonowania ustawowych unormowań. Zostaną one poddane krytycznej analizie, której celem będzie zidentyfikowanie ew. obszarów regulacyjnych, wymagających zmian ustawowych (nowelizacji). Ze względu na obszerny zakres ustawy (tzw. „konstytucja 2.0”) ocenie zostaną poddane najważniejsze unormowania składają się na ustrój nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. W trakcie dwóch paneli eksperckich poddane analizie zostaną zagadnienia: pożądanych zmian ustawy, krytyczna analiza regulacji dotyczących nadawania stopni naukowych i tytułu naukowego, zakres stosowania przepisów Kodeksu pracy w zatrudnieniu nauczyciela akademickiego, problematyka odpowiedzialności dyscyplinarnej pracowników naukowych w świetle zasady wolności akademickiej, a także spojrzenie krytyczne wobec praktyki funkcjonowania zmiennych przepisów i problemów ewaluacji działalności naukowej pracowników i jednostek akademickich.

Konferencja odbędzie się dnia 19 października 2023 r. godz. 10:30-15:00 w formie zdalnej (platforma Zoom). Uczestnictwo stacjonarne przewidziane zostało dla Prelegentów i Organizatorów.

Dalsze szczegóły na temat Wydarzenia dostępne są pod adresem: https://wpia.uw.edu.pl/pl/konferencje/o-potrzebie-nowelizacji-ustawy-prawo-o-szkolnictwie-wyzszym-i-nauce-ocena-regulacji-i-praktyki-stosowania-przepisow-po-pieciu-latach-obowiazywania-ustawy

Serdecznie zapraszam!

Robert Grzeszczak