Uniwersytet Warszawski ma status Uczelni Badawczej, co oznacza między innymi możliwości uzyskiwania wewnętrznych grantów badawczych. Takie granty zdobywają pracownicy z CUUE!

Uniwersytet Warszawski ma status Uczelni Badawczej, co oznacza między innymi możliwości uzyskiwania wewnętrznych grantów badawczych. Takie granty zdobywają pracownicy z CUUE!

W ramach takiego grantu prof. Grzeszczak przebywa w Bibliotece Trybunału Sprawiedliwości UE (29.06-05.07. 2022), zbierając i przygotowując materiały do publikacji.

W 2023 roku na zaproszenie CUUE odwiedzi UW prof. Catherine Barnard – wybitna brytyjska specjalistka z zakresu prawa europejskiego, prawa pracy i prawa konkurencji, profesorka z Uniwersytetu w Cambridge. Jej podręcznik o prawie rynku wewnętrznego jest od lat uznawany za najważniejszy w literaturze światowej. Będziemy o tym informować.

A przy okazji pobytu w TSUE prof. Grzeszczak odwiedził słynną z nazwy i umowy tam zawartej, a w sumie tak mało znaną, miejscowość Schengen.

Warto więc wiedzieć, ze ta znana nam wszystkim nazwa, wzięła się od niewielkiej wsi, położonej na styku granic, co jest symboliczne dla zniesienia kontroli na granicach państw tworzących strefę Schengen.

Czy wiecie, że:

–  do czasu podpisania umów z Schengen była to nieznana wieś z ok. pół tysiąca mieszkańcami, gdzie wciąż i dziś podstawą zatrudnienia są malownicze winnice

– do strefy Schengen należy 26 państw, w tym 22 członkowskich UE i 4 spoza Unii (z UE wciąż nie należą: Bułgaria, Chorwacja, Cypr i Rumunia, natomiast Irlandia utrzymuje w mocy klauzulę opt-out i zarządza własną wspólną strefą podróżowania, a spoza UE to: Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein)

– jak wynika z statystyk, od 3 do 4 milionów osób DZIENNIE korzysta z Schengen- tzn przekracza bez kontroli granice w UE (zob. https://www.europarl.europa.eu/thinktank/pl/document/EPRS_BRI(2018)621815 )

– bez granic wewnętrznych, ale ze wspólnymi granicami zewnętrznymi –  w tym sensie, że ich ochrona jest wspólnym interesem wszystkich państw. Zewnętrzną granicę – jedną z najdłuższych w strefie Schengen – stanowią granice Polski.

– Strefa Schengen oznacza również wspólną politykę wizową dla krótkich pobytów obywateli państw spoza UE

– a gdzie dokładnie leży samo Schengen?

w południowo-wschodnim Luksemburgu, w gminie Remerschen, na styku granic trzech państw – Luksemburga, Niemiec i Francji.